پرسشهای متداول
بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
پرسشهای متداول
     

چه مقدار خون گرفته می‌شود؟
 
در اکثر کشورها حجم خون جمع آوردی شده 450 میلی متر، یعنی کمتر از ده درصد حجم کل خون است( یک فرد بالغ به طور متوسط 5/4 تا 5 لیتر خون دارد) . دربعضی کشورها 250 میلی لیتر خون گرفته می‌شود.در کشور ما نیز نوع کیسه ها کیسه های 450 میلی لیتری می باشد.ولی نوع کیسه ها بسته به شرایط و نیاز پایگاه سه تایی،دوتایی،فیلتردار تغییر می کند.
بدن شمامایع از دست رفته را بین 12 تا 24 ساعت جبران می‌کند، گاهی این زمان تا 36 ساعت هم طول می‌کشد. تعدادگلبول قرمز شما در 56 روز به حالت طبیعی بر می‌گردد.
 
آیا خطری در اهدای خون وجود دارد؟
در صورت استفاده از تجهیزات جدید استریل ویکبار مصرف ،‌هیچ خطری در ارتباط با ابتلا به بیماری از جمله HIVهپاتیت C یا B از طریق اهدای خون وجود ندارد .
فقط تعداد کمی از اهداکنندگان دچار عوارض نامطلوب پس از اهدا خون می گردند.برخی از اهداکنندگان پس از اهدا خون در صورتی که چند ساعت قبل از اهدا خون غذا نخورده باشند ممکن است احساس سرگیجه وتهوع نمایندو یا حتی دچار ضعف شدید شوند.گاهی اوقات پس از اهدا خون اهداکنندگان یکی از موارد ذیل را گزارش می نمایند:
احساس درد در بازو،کبودی در محل خونگیری،بروز عفونت موضعی،بروز واکنش آلرژیکپوستی علیه ضدعفونی کننده،سرگیجه،ضعف و طپش قلب که این حالتها شایع نمی باشد.
به خاطر داشته باشید که از شما فقط در زمانی خون گرفته می‌شود که شما سالم باشید. سلامت وآسایش شما برای سرویس انتقال خون حائز اهمیت بسیاری است. اهدای خون بسیار بی خطر بوده تعداد بسیار کمی از اهداکنندگان ممکن است پس از اهدای خون بی حال می‌شوند. اگر چنین موردی رخ دهد، می‌بایست قبل از برگشت به فعالیت‌های طبیعی روازنه، به میزان کافی استراحت کرد. اگر شغل شما در جایی است که این بی حالی،‌شما یا دیگران را در معرض خطر قرار می‌دهد نباید آن روز به سرکار بروید .
 
 
تعداد دفعاتی که می‌توانیم اهدای خون کنیم چقدر است؟
افراد بالغ سالم می‌توانند به طور مستمر خون دهند . در اکثر کشورها مردان هر سه ماه یکبار و خانم ها هر 4 ماه یکبار می‌توانند خون اهدا نمایند. ( شایان ذکر است که فاصله میان دو بار اهدای خون متوالی می‌تواند 8 هفته باشد اما دفعات اهدای خون در سال برای مردان 4 بار و برای بانوان 3 بار است)
 
چرا باید به طور مستمر خون اهدا کنیم؟
ذخیره منظمی از خون ضروری است، عمر گلبول قرمز فقط 35 روز و پلاکت 5 روز پس از اهدای خون می‌باشد و بعد از این مدت نمی‌توان از آن استفاده نمود.
هنگامی که مردم به صورت منظم (مستمر) خون اهدا کنند، سرویس انتقال خون می‌تواند جمع آوری خون را به نحوی طراحی نماید که به طور عادی مقدار کافی از هر گروه خونی جهت رفع نیازهای کشور در دسترس باشد.
بدون وجود اهداکنندگان مستمر، تهیه« خون کافی و سالم» قابل دسترسی مشکل می‌باشد.اهداکنندگان مستمر داوطلب سالم تر از دیگر اهدا کنندگان خون، از جمله داوطلبان بار اول می‌باشند، زیرا اهمیت خون سالم را درک می کنند .
همچنین احتمال پاسخگویی اهدا کنندگان مستمر به اهدای خون در مواقع اضطراری بیشتر است، از جمله در مواردی که حجم زیادی از خون موردنیاز است یا زمانی که ذخیره خون کم است به عنوان مثال در ایام تعطیل.
 
 
 
چه آزمایشهایی قبل از انتقال خون بر روی خون اهدا شده انجام می‌شود؟
سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌نماید که تمام خونهای اهدایی برای عوامل عفونی ذیل که ممکن است از طریق انتقال خون منتقل گردد، آزمایش شوند.
HIV
ویروس هپاتیتB
سیفلیس
هپاتیت C
هپاتیت C از مهمترین آزمایشات لازم بر روی خون‌های اهدایی است که از سال 1991-1990 انجام آن توصیه شده است .
سازمان بهداشت جهانی همچنین توصیه می‌نماید در جایی که مناسب و امکان پذیر است خون اهدایی برای عوامل عفونی دیگر از جمله:
هپاتیت
بیماری شاگاس( مخصوص آمریکای جنوبی، مرکزی و برخی نقاط خاص است ودر ایران موردی ندارد)
مالاریا
مورد آزمایش قرار گیرد.
 
چه کارهایی قبل و پس از اهدای خون صورت می‌پذیرد؟
بسته به اینکه شما اهداکننده مستمر بوده، یا اولین باری است که خون اهدا می‌کنید، سرویس انتقال خون باید اطمینان حاصل کند که اهدای خون، هیچگونه زیانی به شما نمی‌رساند. همچنین می‌بایست اطمینان حاصل شودکه خون شما برای شخصی که آن را دریافت می‌نماید نیز کاملاً بی‌ضرر است.
قبل از اهدای خون، چندین سوال در مورد تاریخچه پزشکی شما، سلامت و روش زندگی شما در گذشته وحال پرسیده می‌شود، ممکن است از شما سوالاتی در ارتباط با سفرهای اخیر شما پرسیده شود. به عنوان مثال اگر شما در ناحیه‌ای زندگی می‌کنید که مالاریا وجود ندارد، از شما سوال می‌شود که آیا اخیراً سفری به یک منطقه گرمسیری داشته‌اید.
این سوالات فقط به منظور حفظ سلامت شما وسلامت شخصی است که خون شما را دریافت می‌نماید. هر گونه سوال در مورد اطلاعات شخصی به صورت محرمانه حفظ شده، از آن به منظور دیگری استفاده نخواهد شد.
به شما گفته خواهد شد که آیا برای اهدای خون مناسب هستید و اگر خیر، آیا می‌توانید در آینده خون اهدا نمایید. در صورت نیاز، شما به یک مرکز بهداشتی یا سرویس مشاوره برای مراقبت یا مشاوره بیشتر ارجاع داده می‌شوید.
معاینه پزشکی مختصری هم از شما بعمل خواهد آید تا نبض، فشار خون و وزن شما کنترل گردد. سپس یک قطره خون از نوک انگشتتان گرفته می‌شود تا اطمینان حاصل گردد که اهدای خون، شما را کم خون نمی‌نماید.
سلامت شما برای سرویس انتقال خون بسیار مهم بوده ، بدون حصول اطمینان از اهدای بی خطر خون، از شما خونی گرفته نمی‌شود .
اهدای خون ساده می‌باشد؛ شما به راحت‌ترین حالت ممکن، اغلب بر روی تخت یا صندلی مخصوص، قرار می‌گیرید.
ناحیه داخل آرنج شما با محلول‌های ضد عفونی کننده، قبل از آنکه یک خونگیر آموزش دیده، سوزن استریل خود را که به یک کیسه خون مخصوص متصل است، وارد ورید شما نماید، پاک می‌کند. زمان جمع آوری خون یعنی از زمانی که فلبوتومی شروع می‌شود تا اینکه کیسه خون به اندازه کافی پرشود، نباید از ده دقیقه تجاوز نمایدو معمولاً کمتر از این مدت است، لیکن کل زمان اهدای خون (خونگیری وزمان استراحت) حدود 20 تا 25 دقیقه طول می‌کشد.پس از اینکه عملیات خونگیری به اتمام رسید فرد اهداکننده به مدت 15 الی 20 دقیقه در بخش اهداکنندگان استراحت می نماید تا اگر دجار مشکلاتی مانند ضعف و بیحالی گردید با کمک پزشک و پرسنل بخش بهبود یابد.به اهداکنندگان باید توصیه گرددکه تا 4 ساعت پس از اهدا خون به پوششی که خونگیر بر بازوی وی قرار داده است دست نزند و برای جبران مقدار خونی که اهدانموده مقدار زیادی آب یا نوشیدنی دریافت نماید.روز آرامی داشته باشد و به مدت یک ساعت از استعمال دخانیات پرهیز نماید.حداقل به مدت 4 ساعت بار سنگین حمل نکند و فعالیت اضافه نداشته باشد.
 
 
چه کسی نباید خون اهداکند؟
شما نباید خون اهداکنید اگر سلامتی خود شما در نتیجه آن آسیب ببیند.
مهمترین نکته مورد توجه سرویس انتقال خون، حصول اطمینان از این نکته است که اهدای خون به فرد اهداکننده آسیب نمی‌زند.
احساس بیماری می‌کنید
باردار هستید یا در یک سال گذشته باردار بوده‌اید؟
شرایط پزشکی خاصی دارید، مانند بیماری قلبی، فشار خون کم یا زیاد، دیابت، صرع.
اگر از بعضی از داروها استفاده می‌کنید.
شما ممکن است بتوانید در زمان دیگری خون اهدا نمائید؛ اگر چه در برخی از موارد، ممکن است برای همیشه از اهدای خون منع گردید که دلیل آن حمایت از سلامتی شماست.
شما نباید خون اهدا کنید اگر خون شما، حتی به احتمال کم، ممکن است به فرد گیرنده زیان برساند.خون آلوده می‌تواند آلودگی‌هایی را به فرد گیرنده آن منتقل نماید که زندگی وی را به مخاطره اندازد.
شما به یک بیماری که ازراه جنسی منتقل می‌شود مانند HIV یا سیفلیس یا سوزاک مبتلا هستید یا احتمال می‌دهید که اخیراً به آن مبتلا شده‌اید؛ زیرا این بیماری‌ها می‌توانند از طریق خون شما به فرد گیرنده منتقل گردند.
اگر زندگی شما به نحوی است که شما را در خطر ابتلا به یک آلودگی که ممکن است از طریق خون منتقل شود، قرار می‌دهد؛ به عنوان مثال اگر شما با بیش از یک نفر روابط جنسی دارید.
اگر حتی یکبار مواد مخدر تزریق کرده‌اید.
اگر اخیراً یک خالکوبی انجام داده‌اید یا قسمتی از بدنتان، مثلاً گوشتان را سوراخ کرده‌اید.
 
آیا جایگزینی برای انتقال خون وجود دارد؟
ضرورت انتقال خون را می‌توان در اغلب موارد با پیشگیری، تشخیص سریع و درمان شرایطی مانند کم خونی و مالاریا از بین برد.
می توان از آن با استفاده از جایگزینی مایع به صورت داخل وریدی(Intravenous replacement fluids ) به منظور جایگزینی حجم خون یا مواد دارویی با استفاده از روش‌های دیگر در راستای به حداقل رساندن از دست دادن خون، جلوگیری نمود، اما همیشه بیماران بسیاری وجود دارند که زندگی آنها به دسترسی به «خون سالم» وابسته است.
بیماران بسیار دیگری مانند هموفیلی‌ها و مبتلایان به تالاسمی به فرآورده های خونی،‌که از خون اهدا شده بدست می‌آید، وابسته‌اند.
 
چرا باید خون اهداکنیم؟
خون سالم نجات دهنده زندگی است. هر روزه شاهد مرگ هزاران نفر خواهیم بود، اگر افرادی خیر خواه خون خود را اهدا ننمایند. بسیاری از ما کسانی را می‌شناسیم که اگر به دلیل تقدیم هدیه حیات ( خون سالم) از جانب فرد دیگری نبود، از بین رفته بودند .
اکثراً انتقال خون در موارد ذیل صورت می پذیرد:
بیش از 25% خونهای اهدایی به مصرف افراد مبتلا به تالاسمی می رسد.در سالهای اخیر به لطف اهداکنندگان خون طول عمر این افراد بسیار افزایش یافته است.
در بانوان به منظور مداوای خونریزی حاصل از بارداری
کودکان مبتلا به کم خونی شدید
آسیب دیدگان ناشی ازحادثه
بیماران سرطانی و بیماران تحت عمل جراحی
هر ساله حدود پانصد هزار نفر از بانوان، در سراسر جهان به دلیل عوارض مربوط به بارداری از بین می‌روند حدود 25 درصد از این موارد به نوعی در ارتباط با از دست دادن خون می باشد اگر خون کافی در دسترس بود بسیاری از اینها نجات می‌یافت.
 
 
موارد معافیت دائم و موقت از اهدای خون چیست؟
 
معافیت از اهدای خون بر حسب عامل بوجود آورنده به دو دسته تقسیم می شود:
معافیت موقت
1) ابتلا به بعضی از بیماریها (نظیر سرما خوردگی)، مصرف برخی از داروها (مثل مصرف آنتی بیوتیک ها، تزریق واکسن ) و بعضی حالات ویژه (نظیر برخی اعمال جراحی، شیر دهی و بالا یا پائین بودن فشار خون) سبب می شود تا فرد بطور موقت از اهدای خون معاف شود.
توجه: در معافیت موقت بعد از بر طرف شدن عامل بوجود آورنده و بعد از گذشت مدت زمان خاصی که توسط پزشک مصاحبه کننده تعیین می شود، می توان مجدداً اقدام به اهدای خون نمود.
معافیت دائم
ابتلا به بعضی از بیماریها (مثل سکته قلبی و مغزی، ابتلا به هپاتیت بعد از 10 سالگی) و برخی از شرایط ویژه (مثل تزریق مواد مخدر) سبب معافیت دائم اهدا کننده می شود.
توجه: افرادی که به توصیه پزشک سازمان انتقال خون جزء دسته معافیت دائم قرار می گیرند جهت حفظ سلامت خود و یا فرد دریافت کننده خون هرگز نباید خون اهدا کنند.
ولی می توانند با تشویق سایر افراد خانواده، دوستان و آشنایان به اهدای خون در این امر بشر دوستانه مشارکت داشته باشند.
 
 
چه کسانى نباید تحت هر شرایطى خون اهدا نمایند
 
) افرادى که سابقه ابتلا به زردى بعد از ١٠ سالگى دارند.
٢) افرادى که قبلاَ آزمایشات مثبت از نظر هپاتیت B وC و ایدز ( HBS Ag HCV Ab ، HIV Ab ) داشته اند.
٣) افرادى که از مواد مخدر تزریقى استفاده کرده یا مى کنند (حتى براى یک بار).
٤) افرادى که رابطه جنسى نامطئن دارند.
٥) افرادى که فاکتورهاى انعقادى تغلیظ شده دریافت مى کنند.
اگر به هرنحوى در معرض آلودگى با ویروس ایدز ویا هپاتیت قرار گرفته اید(مثلا تماس با خون فرد آلوده، چاقوخوردگى، برقرارى تماس جنسى نامطمئن، بودن در زندان و..) جداَ از اهداى خون اجتناب کنید و قبل از هر چیز با پزشک سازمان مشورت نمایید. درصورت صادق بودن با پزشک سازمان ومطرح کردن مشکل خود درخصوص موارد ذکر شده، وى شما را به مراکز مشاوره وانجام آزمایش رایگان راهنمایى خواهد کرد. به این ترتیب ضمن اینکه شما پس از مشاوره و انجام تست هاى مورد نیاز، از سلامت خود اطمینان حاصل خواهید، با عدم اهداى خون، از آلودگى احتمالى انسان دیگرى جلوگیرى خواهید نمود.
توجه داشته باشید که ویروسهاى مولد ایدز و هپاتیت تا مدتى پس از ورود به بدن حتى بوسیله دقیق ترین تست ها نیز ممکن است قابل ردیابى نباشند(دوره پنجره) و اگر بدون مشورت با پزشک و در زمان غیر مناسب اقدام به خون دادن و انجام آزمایش نمائید، این احتمال وجود دارد که با وجود آلودگى جواب آزمایش به غلط منفى گزارش شود.
 
 
چه کسانى مى توانند خون اهدا نمایند ؟(شرایط اهدا خون )
١) افرادى که از نظر جسمى و روحى شرایط مناسبى داشته باشند.
٢) افرادى که در سنین ١٧ تا ٦٠ سال باشند (افرادى که سابقه اهداى خون دارند تا سن ٦٥ سالگى نیز مجاز به اهداى خون مى باشند).
٣) افرادى که وزن بالاتر از ٥٠ کیلوگرم داشته باشند.
٤) افرادى که از اهداى خون قبلى آنها حداقل ٨ هفته گذشته باشد (به شرط اینکه تعداد دفعات اهداى خون در سال بیشتر از ٤ بار نشود).
اکثر افراد سالمی که مبتلا به بیماری عفونی ( که از طریق خون منتقل می‌شود) نیستند، می‌توانند خون اهدا نمایند.
با اینکه سن مناسب برای مردمی که اهدای خون می‌کنند، میان کشورهای مختلف متفاوت است، اما به طور متداول بین 17 تا 65 سالگی است و مشروط بر آنکه معیارهای اهداکنندگان سالم در نظر گرفته شود، بسیاری از مراکز اهدای خون، افرادی که بین 16 سال و بیش از 65 سال سن دارند را می‌پذیرند.
همچنین تغذیه مناسب طی 4 الی 6 ساعت قبل از اهدا خون لازم و ضروری است.
 
 
چرا نیاز به خون شما وجود دارد ؟
خون انسان هیچ جانشینى ندارد و نمى توان آن را بطور مصنوعى تهیه کرد و انسان تنها منبع خون براى همنوعان خود مى باشد (گرچه دانشمندان سرگرم تحقیق براى تهیه خون مصنوعى مى باشند، اما موفقیت آنها درآینده نزدیک، بعید به نظر مى رسد).
با صنعتى شدن زندگى و افزایش شمار قربانیان تصادف و مبتلا یان به سرطان از یک طرف و از طرف دیگر با پیشرفت علم که موجب ارائه درمانهاى جدید توسط انتقال خون براى بیماران نیازمند شده امروزه بیش از هرزمان دیگرى نیاز به خون در جوامع مختلف احساس مى شود.
خون حیوان را نمى توان به عنوان جایگزین خون انسان به کار برد.
خون را نمى توان براى مدت نامحدود نگهدارى کرد. براى مثال گلبول قرمز تنها به مدت ٦-٥ هفته و پلاکت حداکثر به مدت ٥ روز و در شرایط خاص قابل نگهدارى و استفاده هستند.
گر چه میزان نیاز به خون در طول سال چندان نفاوتى نمى کند اما ذخیره خون در طول ماهها یا فصول خاص فرق مى کند. مثلا در تابستان که مدارس تعطیل مى باشند و مردم به تعطیلات مى روند، مراجعه کنندگان اهداى خون کمتر مى شوند در حالى که در خواست خون از طرف بیمارستانها وسایر مراکز درمانى تفاوتى نمى کند.
 
چه کسانى سالمترین اهدا کنندگان خون هستند؟
اهدا کنندگان داوطلب :این اهداکنندگان پولى در ازاى اهداى خون دریافت نمى نمایند و به طور منظم خون اهدا مى کنند، سالم ترین اهدا کنندگان هستند. تحقیقات در کشورهاى مختلف نشان داده است که افرادى که خون خود را داوطلبانه و بدون در نظر گرفتن پاداش مادى اهدا مى کنند، دلایل اندکى جهت پنهان کردن اطلاعات مربوط به آن بخش از سلامت و روش زندگى خود که آنها را براى اهداى خون به طور موقت یا دائم نامناسب مى نماید، دارند. انگیزه اصلى آنها کمک به افراد دیگر است و نه بدست آوردن منافع شخصى.
اهدا کنندگان فامیلى یا جایگزین: این اهداکنندگان فقط در زمانى که خون آنها مورد نیاز یکى از اعضاى خانواده یا آشنایان است، خون اهدا مى کنند. ثابت شده است که خون این افراد به سلامت گروه اول نیست زیرا ممکن است درشرایطى که براى اهداى خون مناسب نیستند و ممکن است آلودگى را به فرد گیرنده منتقل نمایند، تحت فشار قرار گرفته، خون اهدا نمایند. از طرف دیگر در بسیارى از موارد در میزان نیاز به خون، تعداد بستگانى که حائز شرایط اهداى خون باشند، کافى نیستند و در جایى که امکان اهداى خون توسط یکى از اعضاى خانواده وجود ندارد، بستگان ممکن است با پرداخت پول به فردى دیگر، وى را به اهداى خون ترغیب نمایند و این مورد خود بوجود آورنده یک نظام پرداختى مخفى است.
اهداکنندگان پولى (paid donors) : افرادى هستند که براى دریافت پول، خون اهدا مى نمایند آن ها معمولاَ بیش از آنکه توسط کمک به افراد دیگر ترغیب شوند، به واسطه آنچه دریافت مى نمایند، تشویق مى شوند. این افراد ممکن است با اهداى خون، بیش از دفعات توصیه شده به سلامت خویش آسیب بزنند. همچنین به احتمال بیشتر، ممکن است زندگى گیرندگان خون را نیز با پنهان نمودن اطلاعاتى که آنها را از اهداى خون منع مى کند، به مخاطره اندازند.
در ابتداى قرن بیستم بعد از آنکه انتقال خون بصورت رایج شکل گرفت منبع تأمین خون سرویسهاى انتقال خون، خون دهندگان حرفه اى بودند که کار معینى نداشته، تابع هیچگونه اصول اخلاقى نبودند و از طریق وجه ناچیزى که درمقابل فروش خون خود دریافت مى داشتند، زندگى مى کردند. بعد از مدتى تحقیقات انجام شده مشخص نمود که خون این افراد نه تنها فاقد فایده لازم بوده بلکه باعث انتقال بیماریهاى خطرناک به گیرندگان خون مى شود؛ به همین علت در سیر تکامل انتقال خون، استفاده از خون جایگزین خویشاوندان و آشنایان ارجح دانسته شد. متاسفانه پس از مدتى معلوم گردید که خون این افراد نیز در مقایسه با خون افراد داوطلب، احتمال بالاترى (حدود ١٠ برابر) از انتقال بیماریها به گیرنده را دارا است. با پیشرفت روزافزون علم پزشکى وانجام آزمایشات پیشرفته بتدریج مشخص گردید میزان آلودگى هاى خونى در افرادى که بصورت داوطلب براى اهداى خون به مراکز انتقال خون مراجعه مى نمایند بسیار کمتر از دو گروه قبلى است. سپس تحقیقات علمى مشخص نمود که خون افرادى که بصورت مستمر نسبت به اهداى خون خود اقدام مى نمایند داراى کمترین میزان آلودگى است.
گروه اهداکنندگان مستمر و منظم اهداکنندگانى هستند که نیاز به خون سالم را که از حیاتى ترین نیازهاى جوامع بشرى است به خوبى درک کرده و از انگیزه بالایى جهت اهداى خون برخوردار مى باشند و درباره رفتارهاى مخاطره آمیز که باعث آلودگى در سطح جامعه مى شود اطلاعات کافى کسب نموده اند و دائما با شرایط اختصاصى سازمان انتقال خون مورد ارزیابى قرار مى گیرند و به طور منظم غربال مى شوند و بدین ترتیب از سالمترین اقشار جامعه جهت اهداى خون محسوب مى شوند. این افراد پس از اولین نوبت اهداى خون (و تأیید سالم بودن خونشان با معاینه وآزمایش) توسط پرسنل کار آزموده سازمان انتقال خون و تمایل شخص داوطلب انتخاب و کارت بسیج اهداکنندگان براى آنها صادر مى شود تا طبق جداول زمان بندى شده در کارت عضویت اقدام به اهداى خون نمایند.
 
خون چیست؟
خون مایع حیات بخشی است که در رگهای بدن جریان داشته و قلب با عمل تلمبه ای خود این بافت مایع را به جریان می اندازد خون مواد غذایی و اکسیژن را به تمام سلولهای بدن میرساند و مواد زاید آنها را جهت دفع به کلیه ها، کبد و ششها حمل می کند یک شخص بالغ با وزن حدود 70 کیلوگرم بطور متوسط در حدود 5 لیتر خون دارد معمولاً خون هر شخص با وزن بدنش تناسب دارد بطوری که در مردها به ازای هر کیلوگرم وزن بدن 70 میلی لیتر و در زنها 65 میلی لیتر خون وجود دارد. ترکیب خون: خون از دو قسمت تشکیل شده است قسمت سلولی که شامل سه نوع سلول می باشد و عبارتند از گلبولهای قرمز، گلبولهای سفید و پلاکتها که روی هم رفته در حدود 45 % حجم خون را تشکیل می دهد قسمت مایع که پلاسما نامیده می شود و شامل آب، املاح، مواد آلی، هورمونها، عوامل انعقادی و غیره می باشد این قسمت 55% حجم خون را تشکیل می دهد.
با اهدای خون در حدود 450 سی سی هیچ مشکلی متوجه فرد نبوده و در عرض 12 تا 24 ساعت قسمت مایع خون و در عرض حداکثر هشت هفته عناصر سلولی خون جایگزین می گردد.
خون بافت زنده اى است که از دو قسمت سلولى و پلاسمایى تشکیل شده است.
الف) عناصر سلولى که 40 الی٤٥ درصد حجم خون را تشکیل مى دهند شامل:
١- گلبول هاى قرمز که مسئول اکسیژن رسانى به سلولهاى بدن مى باشند.
٢- گلبول هاى سفید که وظیفه دفاع بدن در مقابل عوامل خارجى را برعهده دارند.
٣- پلاکت ها که در عمل بند آمدن خونریزى دخالت دارند.
ب) پلاسما که 55 الی 60 درصد حجم خون را تشکیل مى دهد و حاوى مواد قندى، چربى، پروتئین، املاح مختلف، هورمون ها وفاکتورهاى انعقادى خون مى باشد.
حجم خون درافراد بالغ حدود 5لیتر می باشد
 
 
چه گروه های خونی موردنیازند؟
چهار گروه خونی اصلی AB , B , A , O وجود دارند.گروه های خونی نادر نیز وجود داردکه باید با شناسایی خونهایی با گرزوه خونی نادر آنها را جدا کرد و با توجه به کمیاب بودن این گروههای خونی می توان گلبولهای خون این افراد رامنجمد و برای مدت طولانی ذخیره و نگهداری نمود.
خون اهداکنندگان دارای گروه های خونی مختلف، همیشه موردنیاز است، اما خون گروه O معمولا بالاترین تقاضا را دارد زیرا متداولترین گروه بوده و می‌تواند به بیمارانی که گروه خونی دیگری دارند نیز تجویز شود. همچنین گروه های خونی منفی به علت اینکه تنها 15% از کل گروههای خونی جامعه را در دنیا شامل می باشد همیشه مورد نیاز سازمان انتقال خون می باشد.
 
خون سالم چیست؟
خون سالم، خونی است که هیچ زیانی به فرد گیرنده آن وارد نمی‌نماید. خون سالم می‌تواند نجات دهنده حیات باشد در حالی که خون ناسالم می‌تواند موجب بیماری شدید شده یا حتی مرگ گیرنده را به همراه داشته باشد.
خون ناسالم خونی است که در هنگام اهدا، عامل عفونی در خون اهداکننده وجود داشته باشد و توسط انتقال خون یا از طریق هر فرآورده‌ای که از آن خون تولید می‌شود، منتقل گردد.
 
 
چه عفونت‌هایی می‌توانند توسط خون آلوده منتقل شوند ؟
HIV که منجر به AIDS می‌شود.
هپاتیت B
هپاتیت c
سیفلیس
بیماری شاگاس ( مخصوص آمریکای جنوبی، مرکزی و برخی نقاط خاص است و در ایران موردی ندارد.)
مالاریا
HTLV
 
چه نکاتی قبل و بعد از اهدا خون باید رعایت شود؟
توصیه های پیش از اهدای خون
·    شب را خوب بخوابید.
·    صبحانه یا ناهار کافی بخورید. قبل از اهدای خون یک غذای مناسب بخورید و میزان آب بیشتری نسبت به روزهای گذشته میل کنید. اگر ممکن است از خوردن آسپرین به مدت 48 ساعت قبل از اهدا خودداری فرمایید.
·    برای جایگزینی مایعی که با اهدای خون از بدنتان خارج می‌شود، مایعات اضافی بنوشید. در عین حال از خوردن نوشیدنی‌هایی مانند چای، قهوه و نوشابه‌های کافئین‌دار که ادرار آور هستند، پرهیز کنید.
·    غذاهای غنی از آهن مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهی و جگر بخورید. لوبیا، غلات غنی‌شده با آهن، آجیل و برگه میوه ها مثل کشمش و آلو نیز مناسب هستند.
·    از غذاهای چرب اجتناب کنید، زیرا چربی‌های وارد شده به خون ممکن است نتیجه آزمایش‌هایی را که از لحاظ بیماری‌های عفونی بر روی خون انجام می‌شود، تحت تاثیر قرار دهند و در صورت عدم امکان انجام این آزمایش‌ها، ممکن است خون اهدایی دور ریخته شود.
·    روز اهدای خون لباسی بپوشید که آستین آن را بتوان را به راحتی بالای آرنج جمع کرد.
توصیه های بعد از اهدای خون:
·    توصیه می شود پس از اهدای خون به مدت 15 دقیقه در محل خونگیری استراحت نمایید و نوشیدنی و مواد خوراکی را که در اختیار شما قرار می گیرد، میل نمایید.
·    مراقب محل خون گیری روی بازوی خود باشید و حداقل تا 4 ساعت به پوششی که کارشناس خون گیری بر روی بازوی شما قرار داده، دست نزنید.
·    به دستی که از آن خون گرفته شده است فشار وارد نرده و حداقل تا 4 ساعت پس از آن با آن دست بار سنگین بلند نکنید.
·    چند ساعت بعد از اهدای خون آب و مایعات بیشتری نسبت به قبل بنوشید.
·    بعد از اهدای خون غذای سالمی میل کنید. سعی کنید از غذاهای مغذی و غنی از آهن بیشتری استفاده کنید. غذاهایی مانند: انواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی وحبوبات.
·    برای نیم الی یک ساعت بعد از اهدای خون سیگار نکشید.
·    اگر در محل اهدای خون خود (بازو) خون ریزی وجود دارد، دست خود را 3 تا 5 دقیقه بالا بگیرید و فشار دهید.
·    اگر حالت غش یا گیجی دارید به صورتی بنشینید که سر شما بین زانوهایتان قرار گیرید و یا به نحوی دراز بکشید که سر شما پایین تر از بدنتان قرار بگیرد.
·    روزتان را به آرامی بگذرانید. شما می توانید به فعالیت های روزمره خود بعد از نیم ساعت بپردازید اما فعالیت اضافه انجام نداده و از انجام کارها و فعالیت های ورزشی سنگین در آن روز بپرهیزید.
·    اگر بعد از اهدای خون حال خوبی نداشتید، می توانید با مرکز انتقال خون محل خود تماس بگیرید و با پزشک یا پرستار حاضر در مرکز مشاوره کنید.
·    ممکن است پس از اهدای خون، کبودی مختصری در ناحیه ورود سوزن ایجاد شود که به علت جمع شدن اندک خون در بافت های اطراف محل خون گیری است. این کبودی ظرف یکی دو روز برطرف شده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد.
 
 
هموویژیلنس چیست؟
تهیه و ارائه خون سالم زنجیری است که از حلقه های متعددی تشکیل شده و از جمله این حلقه ها ذخیره واحدهای خونی است که در همین راستا در هر سال قریب به دو میلیون واحد خونی به صورت 100درصد داوطلبانه اهداء می شود.
تهیه یک برنامه برای شبکه خون رسانی از زمان قبل از اقدام یک اهداکننده تا پس از تزریق خون به بیمار یکی دیگر از حلقه های این زنجیره است که از شاخص های سلامت نسبی جامعه ای در نظر گرفته می شود که بناست امر خون گیری در آن صورت پذیرد.
این موارد در مراکز درمانی در قالب طرحی به نام هموویژیلنس « سیستم مراقبت از خون » در انتقال خون کل جهان تعریف شده است که شامل موارد ذیل می باشد:
مستند سازی موارد تزریق خون دریک بیمارستان و بررسی مقایسه ای آن درسالهای متوالی
2-     هدایت و ارتقای تزریق خون دربیمارستانها
3-     گزارش تجزیه و تحلیل داده های مربوط به اثرات ناخواسته انتقال خون و اعلام خطر به منظور تصحیح و اخذ اقدامات اصلاحی لازم برای جلوگیری از وقوع مجدد آنها
4-     گزارش عوارض  ناشی از تزریق به صورت سیستماتیک و جمع آوری در یک واحد

 

آخرین بروز رسانی : 1395/04/19 03:11:26  تعداد مشاهده : 2210  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS