انواع اهدا کنندگان خون
بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
انواع اهدا کنندگان خون
     

انواع اهدا کنندگان خون

بطور کلی انواع اهدا کنندگان خون عبارتند از :

اهدا کنندگان پولی:  اهدا کنندگان پولی کسانی هستند که در ازای دریافت پول یا کالای قابل تبدیل به پول، مبادرت به اهدای خون خود می نمایند. از آنجایی که این افراد ممکنست به خاطر دریافت پول، به سوالات مربوط به رفتارها و سلامت خود پاسخ صحیح ندهند، سلامت خود و بیمار گیرنده خون را به خطر می اندازند. بنابراین نمی توانند بعنوان منبع تامین خون سالم معرفی شوند. امروزه این شیوه اهدای خون در اکثر نقاط دنیا منسوخ شده است.

اهدا کنندگان جایگزین (فامیلی): این افراد فقط در زمانی که خون آنها مورد نیاز یکی از اعضا خانواده یا آشنایان می باشد خون اهدا می نمایند. خون اهدا کنندگان جایگزین (فامیلی)، سالمتر از اهدا کنندگان پولی می باشد با اینحال ممکنست بخاطر تحت فشار بودن از طرف اعضای خانواده و یا نگرانی برای بیمار خود، به سوالات پاسخ صحیح ندهند و باعث انتقال آلودگی به فرد گیرنده خون شوند. همچنین بستگان بیمار نیازمند به خون، ممکن است افرادی را با پرداخت پول تشویق به اهدای خون، بجای خود نمایند. بدین ترتیب، اهدای خون جایگزین ممکن است در بردارنده سیستمی مخفی از اهدای خون پولی، باشد.

اهدا کنندگان داوطلب بدون چشمداشت مادی: کسانی هستند که بصورت کاملاً داوطلبانه و بدون چشمداشت مادی مبادرت به اهدای خون خود نموده و در قبال آن چیزی دریافت نمی کنند. انگیزه اصلی این افراد کمک به دیگران است و ثابت شده است که اهدای خون داوطلبانه مناسب ترین روش تامین خون سالم می باشد. اهداکنندگان این گروه بر اساس سابقه اهدای قبلی به 3 زیر گروه تقسیم می شوند:

 الف) اهدا کنندگان بار اول: به اهدا کنندگانی اطلاق می شود که سابقه قبلی اهدای خون نداشته و این نخستین باری است که مبادرت به اهدای خون می نمایند.

ب) اهدا کنندگان با سابقه: به اهدا کنندگانی اطلاق می شود که سابقه اهدای خون را دارند ولی آخرین باری که اقدام به اهدای خون نموده اند بیش از یکسال می باشد و یا به عبارتی دیگر در یک دوره یکساله کمتر از 2 بار اهدای خون داشته اند.

ج) اهدا کنندگان مستمر: به اهدا کنندگانی اطلاق می شود که در یک دوره یکساله حداقل 2 بار خون اهدا نموده اند. ثابت شده است این گروه، سالم ترین و قابل اعتماد ترین گروه داوطلبان را تشکیل می دهند.

اهدا کنندگان داوطلب مستمر:

  • حس مسئولیت بیشتری نسبت به جامعه دارند.
  • آگاهی بیشتری نسبت به اهمیت اهدای خون و پیشگیری از عفونت های منتقله از راه خون دارند.
  • سالمترین گروه اهدا کنندگان خون هستند.

 

آخرین بروز رسانی : 1390/02/08 08:20:03  تعداد مشاهده : 6339  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS