سازمان انتقال خون ایران
بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
سازمان انتقال خون ایران
     
 

سازمان انتقال خون ایران

در زمان ساسانیان خون را در انتشار بیماریها موثر می دانستند و از اوائل عصر اسلام به حجامت یا خونگیری برای سلامتی بدن توصیه های زیادی شده است . برای رفع درد و درمان بعضی از بیماریها خون گرفتن از رگهای بخصوصی بوسیله رگ زنها معمول بوده است .
راجع به تاریخچه انتقال خون در عصر حاضر باید گفت از سال 1324 به بعد انتقال خونهای پراکنده در بیمارستانهای مختلف انجام شده است . خانم و آقای دکتر بوئر از فرانسه که در سال 1327 به عنوان متخصص بیهوشی به ایران آمده بودند در بیمارستان سینا و احتمالاً بیمارستانهای دیگر انتقال خون نموده اند در همین سالها مرحوم آقای دکتر آژیر در امر انتقال خون در بیمارستانهای دانشکده پزشکی سهیم بوده اند .
 
در سال 1331 به طور همزمان و یا با چند ماه فاصله مرکز خون ارتش توسط مرحوم دکتر محمد علی شمس و مرکز انتقال خون شیر وخورشید سرخ سابق توسط مرحوم آقای دکتر احمد آژیر تاسیس و شروع به کار نموده اند . لازم به ذکر است که قبل از این تاریخ همه شیروخورشید سرخ دارای واحدهای انتقال خون بود که در این سرویس تمرکز یافتند .
بین سالهای 1333 – 1337 اقداماتی برای استاندارد نمودن مرکز انتقال خون شیرو خورشید سرخ با کمک مرحوم دکتر مارسل بالقازار (رئیس وقت انستیتو پاستور ایران ) ، مرحوم دکتر نفیسی ( مدیر عامل جمعیت ) ، مرحوم دکتر آژیر و دکتر افتخاری به عمل آمد که به نتیجه مطلوب نرسید .
در سالهای دهه 1330 کارشناسان بین المللی به دعوت مقامات مختلف برای سرو سامان دادن به انتقال خون ایران آمدند : مرحوم دکتر ژولیار ( رئیس مرکز خون ارتش فرانشه و نخستین مدیر عامل جمعیت بین المللی انتقال خون آقای دکتر ژان پیرسولیه ( رئیس مرکز ملی انتقال خون فرانسه و مدیر عامل جمعیت یادشده ) و پروفسور پیرکازال ( کارشناسان بین المللی ) و عده ای دیگر. این کارشناسان هر کدام پیشنهاداتی در این زمینه ارائه دادند که مورد توجه قرار نگرفت .
از حدود سال1344 به بعد کوششهای مجددی از طرف کمیسیونی متشکل از آقایان مرحوم دکتر یحیی پویا ،مرحوم دکتر احمد آژیر ، دکتر فریدون علاء و دکتر افتخاری برای بهبود انتقال خون شیروخورشید سرخ به عمل آمد که متاسفانه این بار نیز با عدم موفقیت مواجه گردید .
در این سالها دانشکده پزشکی تهران یک سرویس انتقال خون با کمک مرحوم دکتر احمد آژیر و سپس خانم دکتر فروزنده برلیان دایر نمود و مرحوم آقای دکتر بلوهر آصفی نیز مرکز انتقال خون شیروخورشید سرخ را اداره می نمود .
مشکل عمده عدم وجود تشکیلات منظم برای جلب اهداکنندگان خون بود این سرویسهای دولتی و خصوصی باستثناء مرکز خون ارتش متکی به داوطلبین حرفه ای بودند . این عده که اغلب از افراد محروم جامعه بوده و کار منظمی نداشتند تنها راه معاش آنها وجه ناچیزی بود که در مقابل خون خود دریافت می کردند و اغلب در اثر جهالت نیز معتاد به مواد مخدر بودند . چون خونگیری از آنان تابع هیچ نوع ضابطه علمی برای حفظ سلامتی اهداکنندگان نبود مکرراً مبادرت به فروش خون خود می نمودند و در نتیجه بیمار شده و ناقل بیماریهایی که از راه انتقال خون سرایت می نمایند نیز بودند . خون گرفته شده از آنان نه تنها فاقد فوائد مورد نظر برای بیماران بود که مضر نیز بوده و بر گرفتاری بیماران می افزود .
در زمینه تهیه فرآورده های خون مرکز خون ارتش از 1340 به بعد اقدام به تهیه فرآورده های سلولی ( گلبول قرمز متراکم ، پلاکت و فرآورده های پلاسمایی ( رسوب کرایو ،‌ پلاسمای منجمد تازه ) نمود .
 
مقدار تهیه شده این فرآورده ها به علت کمی مصرف در بیمارستانهای ارتشی ،‌ محدود بود و گاهگاهی با بخش خون بیمارستان دانشکده پزشکی تهران در تهیه این فرآورده‌های مورد نیاز آن بخش نیز همکاری های محدودی می نمود . در همین سالها با همکاری انستیتو پاستور ایران ( مرحوم دکتر مصطفی ناموری و آقای حسن حکیمی ) اقدام به پالایش پلاسما و تهیه فرآورده های آن( بخصوص آلبومین و گاما گلوبولین ) نمود که با وجود موفقیت تام در این زمینه به علت کمبود ماده اولیه و پلاسما گسترش چندانی نیافت . سرانجام به همت آقای دکتر فریدون علاء در سال 1353 کوششهای چند ساله به ثمر رسید و سازمان انتقال خون ایران تاسیس و شروع بکار نمود . این سازمان با رعایت کلیه استانداردهای علمی و بین المللی و با استفاده از خون داوطلبین اهداء کننده بزودی مقام شایسته خود را در موسسات بهداشتی و در

آخرین بروز رسانی : 1390/02/03 11:03:03  تعداد مشاهده : 9479  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS