ثبت نام و خونگیری
بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
ثبت نام و خونگیری
     
ثبت نام و خونگیری
 
سازمان انتقال خون جهت تأمین خون مورد نیاز بیماران ، وابسته به همکارى داوطلبانه مردم ایثارگر کشورمان میباشد . لذا جهت جذب اهداکنندگان و ادامه همکارى و مشارکت آنان باید کلیه مقررات و ضوابط علمى و اجتماعى ، رفتارى و اخلاقى این امر را کاملاً مراعات نموده تا ضمن حفظ اهداکنندگان فعلى ، افراد جدید نیز به طرف این امر مهم و حیاتى جذب گردند.
در مجموع کلیه برنامه ریزیهای لازم جهت تولید هر چه بیشتر خون سالم جزو وظایف مهم و خطیر این بخش بوده که البته با توکل به حق تعالی و همت والای مردم خوب کشورمان که سرمایه های اولیه هر انتقال خونی به شمار میروند و تدارک و برنامه ریزیهای صحیح این بخش فقط جهت نیل به هدف مهم و پر ارزش سازمان انتقال خون که تهیه خون سالم و حفظ سلامت خون جهت بیماران و نیازمندان میباشد ، میتوان به آن مهم دست یافت ، لذا برای تهیه خون سالم باید کلیه مراحل بسیج اهداکنندگان ، انتخاب اهداکننده ، خونگیری ، جمع آورى و نگهداری خون بصورت صحیح و مطابق استانداردهای علمی و بین المللی صورت گیرد تا ضمن درمان موفقیت آمیز بیماران و نیازمندان به خون ، مصرف آن با کمترین عوارض جانبی همراه باشد و از هدر رفتن این ماده حیاتی و همچنین منابع مادی و نیروی کار جلوگیری گردد .
 
بطور کلی در بخش امور اهداکنندگان برای دسترسی به خون سالم نکات مهم و قابل توجه زیر کاملاً مد نظر قرار میگیرد و برای اجرای صحیح آن برنامه ریزی میگردد .
1- انتخاب صحیح اهداکنندگان خون
2- روش صحیح و استاندارد خونگیری
3- حمل بموقع خون از مراکز جمع آورى به آزمایشگاه جهت تولید فرآورده‌های خونی و انجام آزمایشات ضروری بر روی خونهای اهدایی طبق ضوابط و استانداردهای علمی .
4- اصول انتخاب اهداکنندگان : قبل از هر چیز باید داوطلب را مطمئن و قانع کرد که اگر واجد شرایط اهدای خون باشد ، این عمل برای وی هیچگونه زیانی را دربرندارد ، برای اینکه اهدای خون باعث ایجاد عوارض و زیانهایی برای اهداکننده و همچنین گیرنده خون نشود باید داوطلب اهدای خون مورد آزمایش بالینی محدودی قرار گرفته و سوابق پزشکی وی مورد بررسی قرار گیرد. مصاحبه درباره سوابق پزشکی داوطلب توسط پزشک مجرب انجام می‌گیرد . نکته مهم دیگری که مورد توجه پزشکان امور اهداکنندگان قرار میگیرد این است که بسیاری از موارد معافیت داوطلبان برای اهدای خون جنبه موقت و کوتاه مدت دارد و پس از آن دوره، منعی جهت اهدای خون وجود نخواهد داشت و این نکته بصورت صحیح و دقیق به داوطلبان گوشزد میگردد تا فکر نکنند که هیچگاه نمیتوانند خون اهدا نمایند .
پذیرش داوطلبان اهدای خون متکی بر دو نکته اساسی و مهم زیر میباشد .
الف - سابقه پزشکی داوطلب
ب - معاینه فیزیکی
شرایط اهدای خون :
تمامی سوابق پزشکی اهداکننده که توسط پزشک معاینه کننده از او سئوال و مورد بررسی قرار میگیرد از شرایط عمده اهدای خون میباشد ، اما علاوه بر آن شرایط ویژه و اصولی دیگری جهت اهدای خون مورد نیاز و ضروری است که بشرح زیر به آن اشاره گردیده است .
اهداکننده باید در شرایط خوب و در وضعیت سلامت باشد . باید توجه داشت که وضعیت روحی داوطلب در هنگام اهدای خون خیلی مهم است و باید از این نظر آمادگی لازم جهت اهدای خون را داشته باشد .
سن : حداقل سن قابل قبول برای اهدای خون 17 سال تمام و حداکثر سن 65 سال تمام میباشد .
تعداد دفعات و فواصل اهدای خون : فواصل اهدای خون کامل 8 هفته است . یعنی اهداکننده با فاصلة 8 هفته میتواند مجدداً خون اهدانماید ، مشروط بر اینکه تعداد دفعات اهدای خون در طی 12 ماه از 4 بار تجاوز نکند .
وزن : از 50 کیلوگرم به بالا
درجه حرارت : درجه حرارت دهان نباید بیشتر از 5/37 درجه سانتیگراد باشد .
نبض : پزشک حداقل برای مدت 15 ثانیه نبض اهداکننده را شمارش میکند و بطور معمول تعداد نبض بین 100-50 عدد در دقیقه جهت اهدای خون مورد قبول است .
فشار خون : فشار خون سیستولیک نباید بیشتر از 180 میلیمتر جیوه و دیاستولیک نباید بیشتر از 100 میلیمتر جیوه باشد .
لزومی ندارد که اهداکننده هنگام اهدای خون ناشتا باشد . چنانچه اهداکننده 6-4 ساعت قبل از اهدای خون چیزی نخورده و یا احساس گرسنگی میکند ، بهتر است خوراکی سبکی نظیر شیرینی و یا آب میوه قبل از خونگیری میل نماید .
هموگلوبین و هماتوکریت : میزان هموگلوبین قابل قبول 5/12 گرم در دسی لیتر و هماتوکریت 38 %

آخرین بروز رسانی : 1390/02/08 08:55:41  تعداد مشاهده : 18411  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS