پخش خون
بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
پخش خون
     

پخش خون

تقریباً در سیستم انتقال خون کلیه امور و کارها نهایتاً به توزیع خون و فرآورده‌های آن ختم می‌گردد و می‌توان گفت که این واحد بنوعی کارنامة سازمان نیز هست و با توجه به اهمیت و حساسیت وجود خون و فرآورده‌های آن در سیستم درمان یک شهر و استان این واحد از زاویه‌ای قلب تپنده شهر می‌باشد .
همانگونه که در دیاگرام زیرمشهود است خون اهدایی وارد چرخه‌ای می‌شود که غایت و نهایت آن واحد پخش خون و سپس بیمار نیازمند است . هر واحد خون اهدایی دارای شماره شناسایی منحصر به فردی است و این شماره در همان ابتدای ثبت‌نام فرد اهداکننده به آن فرد ، خون او و کلیه فرآورده‌های تولیدی از آن فرد تعلق گرفته و بوسیلة برچسبی مشخص می‌گردد .
در حال حاضر کلیه خونهای اهدایی بوسیلة همین شماره شناسایی در رایانه ثبت می‌باشند و مشخصات کامل فرد اهداکننده و نتیجه آزمایشات صورت گرفته بر روی آن در قسمت آزمایشگاه در پرونده آن ثبت می‌باشد .
در توزیع خون و فرآورده‌ها نیز از این رویه استفاده شده و هر واحد خون و یا فرآوردة آن در هنگام توزیع ثبت رایانه می‌گردد به گونه‌ای که تاریخ توزیع ، بیمارستان تحویل گیرنده ، نام فرد توزیع‌کننده و انتقال دهنده مشخص می‌باشد . بدین ترتیب برای هر واحد خون اهدایی از فرد اهداکننده تا بیمارستان مصرف‌کننده همگی در کامپیوتر ثبت می‌باشد ؛ همین برنامه رایانه‌ای قدرت تجزیه و تحلیل ، نظارت و تهیة آمار و پیگیری‌های بعدی ر ا بسیار ساده‌تر نموده است . 

بیماران مصرف‌کننده محصولات خونی عمدتاً به 7 گروه قابل تقسیم‌بندی هستند:
1- افرادی که به علت سوانح ، جراحات و انواع بیماریها دچار خونریزی حاد شده و با اقدامی بجز تزریق خون درمان نمی‌شوند .
2- بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند و احتمال نیاز به خون در آنها وجود دارد .
3- بیمارانی که به علت‌های مختلف و بیماریهای مزمن دچار کم خونی شدید شده و در حالی که خونریزی واضحی ندارند ، نیاز به تزریق خون دارند مانند بیماران تالاسمیک
4- نوزادانی که به علت زردی شدید نیاز به تعویض خون دارند و همینطور دریافت پلاسما
5- افراد دچار بیماریهای همراه با کاهش پلاکت خون و یا نقص در عملکرد پلاکت مانند بیمارانی که تحت شیمی درمانی شدید قرار دارند این بیماران نیز به تزریق پلاکت خون نیازمندند .
6- افرادی که بنا به علتی پلاسمای بدنشان از بین رفته است مانند افراد دچار سوختگی شدید .
7- بیمارانی که بنا به علتی دچار اختلال در انعقاد خون هستند این افراد نیز به رسوب کرایو که حاوی فاکتورهای انعقادی است نیازمندند مانند بیماران هموفیلی
 

آخرین بروز رسانی : 1395/04/19 09:39:17  تعداد مشاهده : 20050  نویسنده / ویرایشگر : مدیر سایت


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک
RaakCMS